Комисията излезе с Решение № 2-2432 от 18.11.2024 г.- Отраслова приватизация 1998 г.;
Комисията провери председателите, заместник-председателите, членовете на ръководни и контролни органи на политически партии или коалиции – ПП „Демократично движение „Родолюбие“;
Комисията провери председателите, заместник-председателите, членовете на ръководни и контролни органи на политически партии или коалиции – ПП „Български земеделски народен съюз - център /БЗНС-Център/“;
ДС и терористичните актове в България
Документалният сборник „Държавна сигурност и терористичните актове в България (1944-1991)” е издание от поредицата „Из архивите на ДС”.
Терорът е тема, която за най-голямо съжаление, се очертава да е винаги отворена за допълнение и развитие. В тази връзка в общественото пространство винаги ще има дискусия, която ще провокира изследователите да търсят нови, неизвестни до този момент факти, с които да бъде обогатено близкото историческо минало, свързано с тероризма в Народна република България.
Документите показват силно идеологизирания и пропаганден характер на понятието тероризъм, което е характерно за тоталитарните режими.
Трудно може да бъде направен опит за периодизация на терористичните актове в Народна република България, но като цяло може да се маркира един вододел преди и след взривовете на Централна гара – Пловдив и Аерогара – Варна от август 1984 г. Докато през т. нар. първи период е характерно наличието по-скоро на отравяне на заплахи, отколкото на реални действия, то през следващият период, вече има и реални действия. Разбира се преди атентатите в Пловдив и Варна има някои действия, които носят белезите на терористични актове, като например тези в Нови Кричим от края на 1969 г. или други, които Държавна сигурност определя като такива, но са базирани на битови или лични мотиви. Особеното при т. нар. втори период от средата на 80-те години на ХХ век е, че терористичните актове или опитите за такива са в основата на съпротива срещу Възродителния процес. Характерното за тях е, че те се открояват с повече жертви и значително по-големи материали щети.
Поради големия обем от документи, настоящото издание излиза в две части. Документите са подредени хронологично, като първата част обхваща времето от началото на 50-те години на ХХ век и приключва малко след трагичните събития от пролетта на 1985 г., когато са извършени две взривявания, отнели животи във влак №326 пътуващ по маршрута Бургас-София, на излизане от гара Буново и този, нанесъл значителни материални щети във фоайето на хотел-ресторант „Сливен”. Втората част на документалния сборник обхваща събитията след атентатите през 1985 г. и разглежда в детайли дейността на всички служби в Министерство на вътрешните работи, имащи отношение към разкриване на извършителите. Както в първата, така и във втората част е отделено място на оригинален снимков материал, събиран по време на разследването.
Електронни издания : Електронни издания :
CD може да изтеглите: ТУК CD може да изтеглите: ТУК
DVD може да изтеглите: ТУК DVD може да изтеглите: ТУК
Решения
>> Решение № 2-2431 от 11.11.2024 г.- кандидати за общински съветници – обл. Ямбол
>> Решение № 2-2430 от 04.11.2024 г.- кандидати за общински съветници – обл. Шумен
>> Решение № 2-2428 от 29.10.2024 г.- кандидати за общински съветници – обл. Хасково
>> Решение № 2-2427 от 18.10.2024 г.- Кандидати за народни представители в 51-то Народно събрание
>> Решение № 2-2426 от 08.10.2024 г.- кандидати за общински съветници – обл. Търговище
>> Решение № 2-2425 от 08.10.2024 г.- РИК – избори за народни представители за 51 Народно събрание
>> Решение № 2-2423 от 27.09.2024 г. - кандидати за общински съветници – обл. Стара Загора